Agenda
20.00 Vi samlas i Badhusparken där facklor och vedkorgar lyser upp.
20.30 Se Östersund släckas.
20.30-21.30 Gå en promenad för världens klimat – för varje deltagare ger Jämtkraft 10 kronor till Världsnaturfonden.
21.30 Östersund tänds igen.
Under nedsläckningen bjuder Östersunds kommun på uppträdande med eldakrobaterna från Cirkus Kul & Bus.
Earth Hour är en klimatmanifestation som Världsnaturfonden anordnar. Genom att släcka ljuset under 1 timme kan du vara med och sända en signal till världens makthavare att de vid FNs klimatmöte i Köpenhamn i december ska fatta de beslut som krävs för en framtid på jorden. Hittills har otroliga 1 500 städer i 80 länder anmält sig till Earth Hour. Sverige slår rekord i klimatengagemang med minst 79 deltagande städer och kommuner.
Ett av många svenska företag som deltar är Jämtkraft i samarbete med Östersunds kommun. Tillsammans med Östersunds kommun har vi en aktivitet i Vinterparken under nedsläckningen för att få ett större fokus på att vi gör det här tillsammans med stora delar av världen.
Landmärken i Östersunds kommun som Rådhuset, bilblioteket och Gustafsbergsbacken kommer att mörkläggas. Även andra kommunala skidanläggningar och gatubelysningen i Östersund, Brunflo och Lit kommer att släckas ner för en timme. 90 väglyseföreningar får brev med uppmaning att släcka och alla kommunens anställda manas att följa det goda exemplet.
Jämtkraft släcker Arctura och de kontor och anläggningar där det går att släcka. Och alla anställda uppmanas att delta genom att släcka ner hemma hos sig. Tänk på att bara släcka som vanligt, inte genom att slå av huvudströmbrytaren i din bostad och använd gärna stearinljus eftersom de inte belastar miljön lika mycket som paraffinljus.
På Världsnaturfondens webbplats kan du läsa mer om Earth Hour.
Earth Hour är en timme med släckta ljus. Earth Hour är också ett tillfälle till kvalitetstid hemma utan TV och dator, eller ett tillfälle att samlas och se staden släckas. Tips på vad du kan göra när det är nersläckt.