Invigning av norra Europas första snabbladdningsstation för eltrafik
5 april 2011, 11:47
Välkommen till Östersund 9 april. Var med och snabbladda nya Peugeot iOn – som det också är Sverigepremiär för – under invigningen av norra Europas första snabbladdningsstation. Vi bjuder på en kopp te!
Östersund är först ut i norra Europa med att installera den nya snabbladdningsstationen med CHAdeMO-standard. CHAdeMO står för O cha demo ikaga desuka, vilket är japanska och betyder "How about some tea". Drick en kopp te medan du laddar bilen!
Jämfört med tidigare laddstationer går den här blixtsnabbt. På en halvtimme laddar den 80 procent av kapaciteten, 50 procent får du på en kvart.
I samarbete med Peugeot kan vi visa och låta dig provköra sprillans nya Peugeot iOn på invigningen. Nio bilar finns i Sverige – samtliga i Östersund. Har du inte redan provkört ska du passa på nu.
Anledningen till att just Östersund har blivit ett centrum för ny miljöteknik för transporter är satsningen på Green Highway. Läs mer på www.greenhighway.nu
Tid och plats
Östersund, Lillänge Köpcentrum
Lördag 9 april
13.00 Invigning, Kommunalrådet klipper bandet.
13.15-16.00 Möjlighet att provköra Peugeot elbil iOn. Tävling, vinn en vecka med elbil.
Brunkullan bjuder på te. Vi bjuder på varmkorv i samarbete med Änge Chark & Polfärskt, Korvbrödbagaren. Give-aways till alla barnen. Du kan också prova laserskytte med Biathlon Östersund.