Ingen luftledning över Slagsån
15 juni 2010, 09:00
Jämtkraft Elnät undersöker för tillfället ett flertal olika alternativa ledningsdragningar för att ansluta vindkraftparken i Moskogen till elnätet. Klart är dock att det inte blir någon luftledning över Slagsån.
Arbetet med att planera vindkraftparken i Moskogen pågår för fullt. En av de saker som måste lösas är hur en elanslutning av parken ska gå till. Jämtkraft Elnät är ute och träffar boende i området kring Moskogen, pratar med politiker och undersöker alternativa ledningsvägar.
- Vi lyssnar på alla synpunkter och funderingar som kommer till oss. Och vi försöker svara på alla frågor så gott vi kan. Vi letar helt enkelt efter det bästa sättet, för alla inblandade, att ansluta vindkraftparken till elnätet, säger projektledare Björn Olofsson.
På informationsmötet i Järpen på Åre Gymnasium, tisdag 22 juni, kommer Jämtkraft Elnät att redovisa möjliga alternativ.