Hoppa till innehåll

Felaktigt utskick av sms

Den 17 augusti testade vi en funktion för sms-utskick vid strömavbrott. På grund av ett tekniskt fel skickades meddelandet felaktigt till många av våra kunder.

Sms:et innehöll en länk till vår avbrottskarta. Länken kommer från Jämtkraft Elnät och är en del av vår ordinarie information vid strömavbrott.

Felet är nu åtgärdat. Vi ber om ursäkt för det felaktiga utskicket och eventuella besvär det har orsakat.

Den enorma varmvattenberedaren Arctura i kvällsljus

Anslutningar till elnätet

Vid byggnation av nya fastigheter, lokaler eller större industrier ser vi till att ditt företag får el. Vi ansluter både konsumtion och produktion inom vårt elnätsområde.

Anslut fastigheter, lokaler och produktion

  • Ny anslutning

    Vi hjälper er när ni bygger nytt, flyttar in i en fastighet utan indragen el eller vill ändra i en befintlig anslutning.

  • Byggström

    Behöver ditt företag el tillfälligt vid byggnation eller evenemang? Beställ byggström så ordnar vi en tillfällig elanslutning.

  • Anslut produktion

    Vill ni börja producera egen el? Här informerar vi om vad företag behöver tänka på för att koppla in produktion .

  • Nätanslutning av generatorer (RfG)

    Vid anslutning av produktionsanläggningar gäller särskilda tekniska krav enligt EU-förordningen RfG. Här får du vägledning i processen och vad som krävs för anslutning.