Lågt flygande helikopter. Efter helgens hårda vindar behöver vi utföra ledningsbesiktningar med lågt flygande helikopter måndag 18/8 kl 9.00-16.00 och tisdag 19/8 kl 7.00-17.00.

  • Flygbesiktningen sker inom hela Jämtkrafts elnätsområde med start i Östersund och söderut Revsundsområdet, Ovikenområdet samt Storsjöbygden under måndagen.
  • Under tisdagen flyger vi över övriga delar av nätområdet norr, nordväst och nordost om Östersund.
Hissmofors vattenkraftstation.

Vattenkraft och batterier i Hissmofors balanserar elnätet

Jämtkraft har byggt en batterianläggning intill vattenkraftverket i Hissmofors, Krokom. Det är ett så kallad hybridkraftverk som bidrar till stabilare och jämnare elleveranser.

Stöttar vattenkraften

Vattenkraft och batterier samarbetar bra. Först bidrar batteriet med effekt sedan möter vattenkraften upp.

Snabb effekt

Batterierna lagrar inte stora mängder energi, det är dess snabba effekt som utnyttjas för att hålla elnätet i balans.

Minskar slitage

Batterier minskar slitaget på vattenkraftverkets turbiner och håller vattennivåerna jämnare.

Så fungerar vattenkraft och batterier

I en 1 000 kvadratmeter stor byggnad står 24 kuber med 384 batterimoduler redo att stötta vattenkraftturbinerna vid behov. Batterierna i form av litiumjon-batterier har en kapacitet på 15 MW. Anläggningen kostade cirka 145 miljoner kronor och stod klar våren 2025.

Hissmofors hybridkraftverk är Jämtkrafts andra batterianläggning, den första byggdes i Granbo 2021 och var då en av de första i hela landet.

Så här funkar det

Batterilagret integreras med vattenkraftverket och blir ett komplement vid störningar i elnätet. För att elnätet ska fungera måste det alltid, varje sekund, vara balans mellan den energi som produceras och den som förbrukas. Balansen mäts i frekvens och ska vara 50 hertz (Hz).

I Sverige regleras elbalansen främst genom vattenkraften, med den kan man snabbt öka eller minska inmatningen till elnätet. Men i akuta situationer av obalans är batterierna, som aktiveras sekundsnabbt, ännu kvickare. Därför samarbetar de bra, först bidrar batteriet med effekt, sedan möter vattenkraften upp.

Minskat slitage och jämnare vattennivåer

Att variera driften upp och ner sliter på vattenkraftens turbiner. Om batterier används i första hand för de snabba variationerna minskar slitaget. Dessutom har det klara miljöfördelar eftersom vattennivåerna, som annars höjs och sänks snabbt och därmed påverkar miljön kring magasin och utlopp, kommer att kunna hållas mer stabila.

Batterierna lagrar alltså inte stora mängder energi utan det är deras snabba effekt som utnyttjas för att hålla elnätet i balans.

Jämtkraft säljer tjänsten att balansera elnätet, så kallad stödtjänst eller frekvensreglering, till Svenska Kraftnät, det statliga affärsverk som ansvarar för kraftsystemet i Sverige.

Rätt eller fel

Om batterier och vattenkraft