Hoppa till innehåll

Felaktigt utskick av sms

Den 17 augusti testade vi en funktion för sms-utskick vid strömavbrott. På grund av ett tekniskt fel skickades meddelandet felaktigt till många av våra kunder.

Sms:et innehöll en länk till vår avbrottskarta. Länken kommer från Jämtkraft Elnät och är en del av vår ordinarie information vid strömavbrott.

Felet är nu åtgärdat. Vi ber om ursäkt för det felaktiga utskicket och eventuella besvär det har orsakat.

Arbete med elnätet i snötäckt fjällandskap.

Förnyelse av elledningar till Blåhammaren och Sylarna

Jämtkraft byter ut den luftburna elledning som i dag försörjer fjällstationen och mobilmasterna vid Blåhammaren. Även en förnyelse av ledningen mellan Storulvån och Sylarna planeras, men den etappen är ännu inte beslutad.

De befintliga ledningarna byggdes 1967 och närmar sig slutet av sin tekniska livslängd. För att säkerställa en trygg elförsörjning i området behöver ledningarna därför successivt förnyas.

De nya ledningarna är planerade att till största delen följa samma sträckning som de befintliga. När en ny ledning är i drift monteras den gamla ner. Den nya konstruktionen är mer robust och ger ett stabilare elnät med minskad risk för störningar och avbrott.

Varför behövs el i fjällen?

Fungerande el är en viktig förutsättning för verksamheterna i fjällområdet. Fjällstationerna behöver el för drift, uppvärmning och säkerhet. Elen driver också mobilmaster som gör att mobiltelefonin fungerar i området.

Ett stabilt elnät är därför viktigt både för verksamheter, besökare och räddningstjänst.

Hänsyn till miljö och natur

Att byta ut nära 60 år gamla ledningar är ett nödvändigt underhållsarbete och en del av vårt långsiktiga arbete för ett pålitligt elnät. Jämtkraft är också enligt lag skyldiga att reinvestera i elnätet när det behövs.

Arbete i fjällmiljö ställer särskilda krav på planering och genomförande. Förutsättningarna varierar under året och både vinter- och sommararbete kan vara lämpligt beroende på arbetets karaktär, väder, markförhållanden och verksamheterna i området.

Vi planerar därför arbetet i nära dialog med berörda parter och strävar efter att genomföra det med så liten störning för verksamheterna i området och så liten påverkan på mark och miljö som möjligt.

Vi har efter utredning kommit fram till att fortsatt använda luftledning då detta medför mildast miljöpåverkan. Nedgrävd kabel skulle ha större inverkan på den känsliga fjällmiljön.

Elförsörjningen under byggtiden

Under byggtiden förväntas arbetet inte påverka elförsörjningen till fjällstationerna eller mobilnäten. Några längre planerade avbrott är inte aktuella.

Tidplan

Arbetet mellan Rundhögen och Blåhammaren genomförs som etapp 1. En andra etapp mellan Storulvån och Sylarna är planerad, men ännu inte beslutad. Tidplanerna är preliminära och kan påverkas av väder, årstider och andra förutsättningar för arbete i fjällmiljö samt av hänsyn till rennäringen.

AktivitetSträckaTidpunkt
Projektering och dialogRundhögen - Blåhammaren, Storulvån - Sylarna2025 - 2026
Byggnation av ny elledning, etapp 1Rundhögen - Blåhammaren2026
Planerad byggnation av ny elledning, etapp 2Storulvån – Sylarna2027, under förutsättning att projektet beslutas
Avslutande arbeten och återställningRespektive genomförd sträcka2028
Elledning i snötäckt fjällandskap, två skotrar och två montörer.
En elledning i snötäckt fjällandskap.

Frågor och svar