Hoppa till innehåll

Felaktigt utskick av sms

Den 17 augusti testade vi en funktion för sms-utskick vid strömavbrott. På grund av ett tekniskt fel skickades meddelandet felaktigt till många av våra kunder.

Sms:et innehöll en länk till vår avbrottskarta. Länken kommer från Jämtkraft Elnät och är en del av vår ordinarie information vid strömavbrott.

Felet är nu åtgärdat. Vi ber om ursäkt för det felaktiga utskicket och eventuella besvär det har orsakat.

Två personer med arbetskläder och hjälm står och blickar ut över vindkraftverk.

Från timpris till kvartspris

Från och med 1 oktober varierar spotpriset per kvart istället för per timme.

Publicerad:

Idag, 1 oktober 2025, förändras elmarknaden då timpris blir kvartspris på elbörsen Nord Pool, där alla nordiska elbolag köper sin el. Det innebär att spotpriset inte längre sätts per timme, utan uppdateras var 15:e minut.

För de flesta elkunder blir det ingen skillnad. Har du ett månadsmedelprisavtal fortsätter du betala samma pris per kilowattimme oavsett när på dygnet du använder elen. Däremot berörs du som har timprisavtal – ditt elpris kommer framöver att variera per kvart istället för per timme.

Varför görs övergången till kvartspris?

Syftet med förändringen, som är beslutad på EU-nivå, är att prissättningen ska spegla marknaden mer korrekt. Eftersom elproduktion och förbrukning varierar snabbt – inte minst på grund av väderberoende kraftkällor – hoppas man att kvartspriser ska ge tydligare signaler och göra systemet mer effektivt.

För dig som kund innebär det i praktiken att prissvängningarna kan bli fler under dygnet, men mönstren lär fortsatt vara desamma: något högre priser på morgon och kväll, lägre mitt på dagen och natten.

Snittpriset på el förväntas inte påverkas.